Ο Δήμαρχος Μετεώρων τίμησε τους Καλαμπακιώτες, προπονητή και αθλητές, που διακρίθηκαν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της World Kyokushin Budokai στη Χιλή

Στο γραφείο του υποδέχτηκε ο Δήμαρχος Μετεώρων, Θοδωρής Αλέκος, την ελληνική αποστολή της WKB Hellas που θριάμβευσε πριν λίγες μέρες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της World Kyokushin Budokai στην πρωτεύουσα της Χιλής, το Σαντιάγο…

Όπως είχαμε αναφέρει και σε προηγούμενο άρθρο μας, η ελληνική ομάδα με επικεφαλής τον Branch Chief της WKB Hellas, Shihan Ιωάννη Παπαπούλιο 5 dan, διακρίθηκε στους αγώνες καθώς δύο νεαροί Καλαμπακιώτες, η Στεφανία Γκλάρα και ο Μάριος Γρίβας, ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών.

Συγκεκριμένα:

η Στεφανία Γκλάρα κατέκτησε τη 2η θέση στα Kata στην κατηγορία open γυναικών & την 3η θέση στο kumite στην κατηγορία -55 kg, και

ο Μάριος Γρίβας κατέκτησε την 3η θέση στο kumite στην κατηγορία ανηλίκων (17 χρονών) στα -70 kg.

Ο Δήμαρχος Μετεώρων συνεχάρη τόσο τον προπονητή των παιδιών, όσο και τα ίδια τα παιδιά για τη μεγάλη αυτή διάθεση που έφεραν στη χώρα μας και ιδιαίτερα στην πόλη μας, και τους χάρισε από ένα αντίτυπο του λευκώματος «Καλαμπάκα – Ταξίδι στο παρελθόν».

Παρών ήταν και ο Γεώργιος Θώµος, Αντιδήµαρχος Αθλητισµού, Πολιτισµού, Παιδείας και Κοινωνικής Μέριµνας.

Τα συγχαρητήριά του στην ελληνική αποστολή έδωσε προσωπικά και ο συμπολίτης μας Κώστας Φαμίσης που βρέθηκε στο δημαρχείο και ο οποίος πάντα στηρίζει τον αθλητισμό, σε όλες τις εκφράσεις και εκφάνσεις του.